top of page

Moją przygodę z Taiji rozpoczęłam mając 17 lat, choć fascynacja sztukami walki sięga do lat dzieciństwa. Osiedlowe kino i „Wejście Smoka” pamiętam do dziś… :)

 

Rozpoczęłam praktykę od formy 24 oraz 108 ruchowej stylu Yang, ćwicząc u Jaromira Śniegowskiego. Jednak to tradycyjny styl Chen przyciągnął moją uwagę i zachwycił, gdy poznałam formę 38 ruchową ucząc się od Howarda Choy’a. W tym czasie ćwiczyłam też przez kilka lat Choy Lee Fut w T.K.K.F. „Antena” u Piotra Ochniowskiego.

 

Studia i Taiji… pogodziłam. Mgr rehabilitacji ruchowej AWF Kraków. Obroniłam z wyróżnieniem pracę dyplomową "Qigong - chińska, holistyczna metoda terapeutyczno-prewencyjna. Próba oceny praktycznych możliwości zastosowania w polskich warunkach". Podyplomowa specjalizacja w zakresie korekcji wad postawy oraz praktyka taiji pomogły mi w coraz głębszym dostrzeganiu aspektów terapeutycznych taiji.

W tym czasie ukończyłam również kurs Instruktora rekreacji ruchowej ze specjalnością kung fu.

 

 

Od 1993 byłam członkiem Polsko - Chińskiego Stowarzyszenia Wu Shu "Nan - Bei", gdzie uczyłam się u Zhang Feng Juna - specjalisty w stylach wewnętrznych z Instytutu Kung Fu Wu Shu z Pekinu. Ćwicząc styl Chen Taiji, poznałam także style Wu i Sun Taiji oraz Baguazhang i Xingyiquan - inne style wewnętrzne. Zapoznałam się także z system Yu Guang Qigong.

 

W latach 1993-2000 zostałam pięciokrotną mistrzynią Polski w Tajiquan tradycyjnym oraz z bronią krótką.

 

Od 1997 roku rozpoczęłam nauczanie Tajiquan i Qigong.

Około 2000 roku tradycyjny Chen „przyszedł” do mnie znowu, gdy do Polski zaczęli przyjeżdżać Mistrzowie: Chen Xiaowang, Chen Jingjun, Jan Silberstorff, od których uczyłam się aż do 2013 roku.

Począwszy od 2013 roku, dzięki mojemu przyjacielowi Józefowi Golianowi (jestem mu za to dozgonnie wdzięczna), poznałam na seminariach w Bańskiej Bystrzycy i w Wiedniu Mistrza Chen Binga.

Osobowość Mistrza, jego sposób nauczania, widzenia i praktykowania Taiji trafiły głęboko do mojego serca i przekonania. Wyjazd do Chin (w 2016 roku), do Chen Bing Taiji Academy, znajdującej się w rodowej wiosce Chenów – Chenjiagou, to była wspaniała podróż do Źródła. Mistrz Chen Bing zgodził się przyjąć mnie do grona swoich bliskich uczniów i już w 2018 roku stało się to faktem. Ponownie pojechałam do Chin, do Akademii i wzięłam udział w Ceremonii Bai Shi, decydując się nauczać Stylu Chen wg przekazu mojego obecnie już Shifu - Mistrza Chen Binga.

Reprezentuję obecnie Mistrza Chen Binga na terenie Polski a nasza Chen Bing Taiji Academy Poland w 2019 roku z olbrzymim powodzeniem zorganizowała w Krakowie międzynarodowe seminarium z naszym Mistrzem.

bottom of page